Temel Eğitim Kursunu bitirip de fotoğraftan soğumak, işten bile değildi. Ve daha ileri gitmek için, uygun bir atölye seçmek gerekiyordu. HDR atölyesi ve Photoshop Semineri ( Aykut FIRAT egitmenliğinde Fotoğrafçılar için Photoshop Seminerleri) dikkatimi çekiyordu. Ama ben bilgisayardaki uygulamalardan ziyade, fotoğraf çekiminde ilerlemek istiyordum. Derken Füsun Hanım telefonla aradı ve Tekin Ertuğ atölyesinden bahsetti. Bendeniz de düşünmeden katılmaya karar verdim tabii ki 🙂

İlk toplantımız 21 Ekim 2010… Ve ilk toplantı sonrası kesinlikle Tam Benlik bir atölye olduğunu söyleyebilirim.

Nesneler üzerine soyut çalışmalar var. Belgesel nitelikli çalışmalar var. Bir şiir ya da söz üzerine fotoğraf tasarlayıp çekmek var. Kurgu özellikli bir atölye bizi bekliyor. Ve ilk konu seçiminde nedense Gözlük seçtim 🙂 Şimdi işin yoksa gözlüğü kullanarak soyut bir fotoğraf çek, hocayı şaşırt 😀

Atölyeden kısaca bahsedelim:

“TEKİN ERTUĞ ATÖLYESİ”

Yardımcılar; Mehmet Uçar – Turhan Kaynar

Danışmanlar: Ahmet Bozkurt – Sami Türkay

1) 21 Ekim Perşembe akşamı ilk toplantısını yapacak olan Atölye Haziran 2011 e kadar sürecektir.

2) Bu süreçte teknik bağlamda ustalaşmayı sağlayabilmek için sahada üç aşamalı Belgesel bir maraton gerçekleştirilecek ve bunların her biri birer gösteriye dönüştürülüp insanlarla paylaşılacaktır.

3) Aynı süreçte kuramsal bağlamda, uzun vade için iyi sayılabilecek bir alt yapı oluşturabilmek üzere, ilk iki toplantıda fotografın kuram-düşün boyutuna ilişkin bazı konu başlıkları belirlenecek ve ilerleyen zamanda her biri için birer seminer gerçekleştirilecektir.

4) Atölye çalışmaları fiilen bitirildikten sonra, o zamana dek oluşturulmuş fotografik birikim ile seminer notları basılı doküman haline getirilecek ve FSK yayınları içinde yerini alabilecektir.

5) Sonraki dönem yine Tekin ERTUĞ tarafından açılması planlanan ve “Sanat” bağlamında Fotografta yalnızca “Yaratıcı” yönün öne çıkacağı (esas alınacağı), “Kurgu” çalışmaları içerisinde, sadece bu yılki atölyeye katılan fotografçılar yer alabileceklerdir.